Home > San Francisco > Počasí v San Franciscu

Počasí v San Franciscu

San Francisco se nachází na pobřeží Tichého oceánu a právě blízkost Pacifiku, jeho studených proudů a členitost krajiny jsou významnými faktory ovlivňujícími počasí v San Franciscu a jeho okolí. Jakkoliv je Kalifornie symbolem pro slunce a teplo, pro její severní část u pobřeží to tak úplně neplatí.

Na cestu do San Francisca se v každém ročním období vyplatí přibalit i oblečení s dlouhým rukávem. Ne nadarmo obyvatelé San Francisca s trochou nadsázky hovoří o tom, že zde existují jen tři roční období – zima, léto a mlha, přičemž letní období začíná až v září, neboť tradičně letní měsíce jsou často ve znamení mlh, které se nezřídka udrží po celý den.

Podnebí je v San Franciscu mírné bez výrazných teplotních extrémů. Teploty se po celý rok pohybují přes den v rozmezí 15-25 °C, noci bývají chladné i v létě (např. v červnu klesá průměrná noční teplota k 11°C). Srážky jsou v San Franciscu sezónní záležitost; zatímco v červenci a srpnu je oblast víceméně bez srážek, od listopadu do března trvá dešťové období, které vrcholí v měsíci lednu, jenž je na srážky nejbohatší (napadne v průměru 120 milimetrů - tedy přibližně tolik jako v Praze za dva, na srážky nejbohatší, měsíce v roce dohromady).

Z hlediska počasí je ideálním časem pro návštěvu San Francisca začínající podzim – v září a říjnu nejsou mlhy tak časté a podobné je to i s dešťovými srážkami, které ve větším měřítku začínají až v listopadu. V září odpolední teploty dosahují průměrně 21°C, ale výjimkou nejsou v tomto období ani výrazně horké dny. Zima je charakteristická častými ale zpravidla mírnými dešti a odpoledními průměrnými teplotami okolo 13°C; v noci pak teploty klesají jen mírně, v průměru k 7°C. S postupujícím jarem se počasí nijak rázně nemění, pouze postupně ubývá srážek a velmi pomalu se zvyšují teploty.

S přicházejícím létem jsou stále častější zmiňované mlhy, které se mnohdy udrží nad sanfranciským zálivem celý den, ba i několik dní v kuse. I proto jen San Francisco v letních měsících nejchladnějším z velkých amerických měst – nejvyšší teploty v průměru dosahují jen 21°C.

San Francisco je díky svému profilu charakteristické i existencí různý mikroklimat. Členitost terénu přispívá k tomu, že počasí na návětrné straně může být zcela jiné než o několik mil dále na východ. Teplotní rozdíly tak mohou dosahovat v rámci San Francisca i 20% procent a zatímco západní část města je ponořena do mlhy, na východě si lidé užívají slunce.

Počasí v San Franciscu je tak po celý rok poměrně příjemné, ale často také velmi nepředvídatelné. San Francisco tak není vyhlášenou destinací pro "pláže-chtivé" turisty – moře je tu, podobně jako v celé severní Kalifornii, poměrně studené. Naopak, po celý rok se zejména v noci hodí i něco teplejšího na sebe a v zimě se vyplatí přibalit deštník.

Mlha v San Franciscu

Může Vás také zajímat:

Počasí v San Franciscu v červnu

Mapa San Francisca