Home > Co vidět? > Golden Gate

Golden Gate

Slavný most Golden Gate se po svém otevření v roce 1937 okamžitě stal ikonou San Francisca. Tento most, charakteristický svou oranžovou barvou, je mnohými považován za jeden z nejkrásnějších visutých mostů na světě.

Golden Gate se nachází v severní části San Francisca a spojuje město San Francisco s okresem Marin County. Před otevřením mostu bylo možno se na druhou stranu sanfranciské zátoky dostat pouze trajektem a obtížná přístupnost města byla brzdou v jeho rozvoji. Stavba mostu přes zátoku se dlouho zvažovala a nakonec byla zahájena v lednu 1933. O čtyři roky později – v květnu 1937 – pak byl most, jehož stavba přišla na zhruba 35 milionů dolarů, slavnostně otevřen. Slavnosti spojené s otevřením mostu trvaly celý týden – nejdříve sloužil jen pro chodce a následně na něj byly vpuštěny i automobily.

Most je dlouhý 2,7 kilometru, z čehož 1,3 kilometru připadá na visutou část - v době svého otevření se jednalo o nejdelší visutý most na světě; tento titul si Golden Gate udržel až do roku 1964, kdy byl v New Yorku otevřen o několik metrů delší Verrazano–Narrows Bridge spojující Brookyln se Staten Islandem. Most je široký 27 metrů a je na něm šest pruhů pro automobily a na každé straně jeden pruh pro pěší/cyklisty. Most je vysoký 227 metrů a je natřen svou typickou oranžovou barvou, jež zajišťuje dobrou viditelnost v mlhách, které jsou pro oblast San Francisca a zejména sanfranciské zátoky tak typické.

Spatřit Golden Gate je možno z řady míst v San Franciscu i okolí – velmi oblíbené vyhlídky jsou na přístavních molech ve čtvrti Fisherman’s Wharf – jedním z nich je molo Hyde Street Pier, jež se nachází na severním konci ulice Hyde Street v blízkosti Ghiradelli Square, dalším pak známý Pier 39. Téměř každou část města a tedy i Golden Gate Bridge lze pohodlně spatřit z věže Coit Tower, jež se nachází na vrcholku Telegraph Hill – jednom z mnoha typických sanfranciských kopců. Zajímavou alternativou pro nevšední pohled na Golden Gate je pohled z druhé strany – stačí přejet most směrem na sever a zahnout doleva do Marin Headlands, odkud je krásný výhled na most s pozadím San Francisca v dáli.

Vstup na samotný most je pro pěší a cyklisty zdarma; hlavní část vyhrazená pro chodce je na východní straně mostu, tedy směrem do zálivu. Zatímco cyklisté mají přístup na most 24 hodin denně (střídavě na východní a západní části mostu), chodci pouze v denních hodinách od 5 hodin ráno do 18:30 (v době působnosti letního času až do 21:00 hod.). Při přípravě na vycházku po mostě je dobré pamatovat na dostatečné oblečení – na mostě bývá často zima a velký vítr, zejména v letním období jsou velmi časté mlhy.

Jízda automobilem po mostě je zpoplatněna mýtem, a to pouze ve směru od severu na jih, tedy směrem do San Francisca. Výše mýtného závisí na systému platby, kterou si řidič vybere. Mýtné se již neplatí v hotovosti na mostě, jak tomu bylo dříve, ale elektronicky (případně v hotovosti na určených místech). V zásadě existují tři možnosti, jak mýto zaplatit – buď se zaregistrovat do systému FasTrak a své konto nabít předem penězi, z kterých se při průjezdu mýtnou bránou požadovaný obnos - 6,25 USD – automaticky odečte. Pro zaregistrování do systému je třeba ještě zakoupit palubní jednotku (toll tag) za 25 USD, která je k dostání například v obchodech Safeway či Walgreens. Další možností je zaregistrovat svou poznávací značku do systému Pay-By-Plate a přiřadit k ní kreditní kartu, ze které se bude po každém průjezdu strhávat příslušný obnos – v tomto případě 7,25 USD. Nejjednodušší možností je neregistrovat se nikde a do dvou dnů od průjezdu na stránkách www.bayareafastrak.org vyplnit požadované údaje o průjezdu a jednorázově platební kartou zaplatit.

V případě, že si turisté půjčují automobil v místních půjčovnách, nabízejí téměř všechny speciální balíček, kdy se o zaplacení mýta postará sama autopůjčovna. Za tento komfort si autopůjčovny účtují denní poplatek (zpravidla od 2 do 4 USD), plus je řidiči následně stržena i částka odpovídající mýtu. Pokud plánujete například pouze jeden přejezd mostu Golden Gate, bude pro vás výhodnější zaplatit mýto sami. Je však dobré na to myslet již při půjčení vozidla a ujistit se, zda mýtný balíček není připočítán k půjčovnému automaticky. Na druhou stranu mýto se v Kalifornii platí i na jiných silnicích a mírný poplatek k půjčovnému tak může vyvážit starosti řidiče se zjišťováním, jakým způsobem mýto na různých silnicích zaplatit. Každopádně je vždy dobré na mýto myslet, díky moderním technologiím rozpoznávání registračních značek mýtu neujdete a případné pokuty po vás bude autopůjčovna vymáhat, či si je strhne přímo z kreditní karty.

Golden Gate

Může Vás také zajímat:

Lombard Street

Pier 39

Ghirardelli Square