Home > Co vidět? > Lombard Street

Lombard Street

Jednou z velmi oblíbených atrakcí San Francisca je ulice Lombard Street, jež se honosí neoficiálním titulem nejklikatější ulicí světa. Nezaměnitelný kopcovitý terén San Francisca dal vzniknout řadě neopakovatelných scenérií a pohled na auta jedoucí po Lombard Street je jednou z nich.

Lombard Street je poměrně dlouhá ulice, jejíž západní konec je v parku Presidio v severozápadním cípu San Francisca, odkud vede paralelně se sanfranciskou zátokou a končí na bulváru Embarcadero v blízkosti přístavního mola Pier 23. Její nejznámější část se nachází ve čtvrti Russian Hill zhruba v polovině délky ulice; ideální adresou pro zadání do GPS navigace je 1070 Lombard Street.

Dnešní podobu získala Lombard Street ve dvacátých letech minulého století. Do té doby byla inkriminovaná část Lombard Street velmi strmým kopcem; pro ochranu chodců bylo rozhodnuto o postavení osmi serpentýn, díky kterým je ulice pro chodce schůdná. Technicky se však nejedná o nejklikatější ulici v San Franciscu – Vermont Street ve čtvrti Portero Hill je mezi křížením s dvacátou a dvaadvacátou ulicí ještě klikatější; pro svou vizuální krásu a okolní scenérii si však věhlas získala právě Lombard Street.

Co tedy mohou návštěvníci Lombard Street očekávat? Při pohledu odspodu, tedy směrem na západ, nabízí silnice skvělou příležitost pro zajímavé fotografie, a to zejména na jaře a v létě, neboť mezi serpentinami se daří bohaté floře, která v těchto ročních obdobích krásně kvete. V případě, že vyjdete prudký kopec a pohlédnete dolů, otevře se vám navíc krásný pohled na město a část sanfranciské zátoky včetně mostu Bay Bridge.

Nejen silniční zákruty je možno na Lombard Street vidět. Silnice je v této části lemována zajímavými budovami ve viktoriánském stylu, které jsou, i přes celoroční nápor turistů, jedny z nejdražších v San Franciscu. V blízkém okolí se pak nachází několik dalších slavných domů – například na adrese 1000 Lombard Street, tedy směrem na západ, lze najít Montadon House – dům bývalé královny sanfranciské smetánky ze 60. let Pat Montadonové, na adrese 900 Lombard Street pak dům, v němž se natáčel slavný horor Alfreda Hitchcoka Vertigo.

Způsobů, jak se dostat na Lombard Street, je několik – ideální je využití hromadné dopravy, například autobusu, jichž jezdí v okolí několik; oblíbená je linka číslo 30 jedoucí z Union Square, vystoupit lze na Columbus Avenue a dojít několik bloků pěšky do kopce směrem na západ. Využít lze i lanovou tramvaj – linka Powell-Mason zastavuje na Lombard Street i Columbus Ave, linka Hyde Street pak zastavuje na horním konci známé klikaté ulice. V případě, že si chcete vychutnat Lombard Street v autě, je třeba pamatovat na to, že ulice je v této části jednosměrná a jízda vede směrem dolů – od západu na východ. Jednou z nejjednodušších variant je tak najet na Lombard Street ze známého bulváru Van Ness Avenue.

Jakkoli může být prohlídka Lombard Street pěkným zážitkem, návštěvníci zde zpravidla nestráví více než hodinu. Turisté však nemusí litovat času stráveného cestu na Lombard Street, neboť v jejím okolí se nachází řada dalších turistických atrakcí, například čtvrť Fisherman’s Wharf se svým Ghirardelli Square či známým přístavním molem Pier 39, dále pak Chinatown či North Beach.

Lombard Street

Může Vás také zajímat:

Pier 39

Alcatraz

Fisherman’s Wharf