Home > Co podniknout? > Golden Gate Park

Golden Gate Park

Golden Gate Park je jedním z největších amerických městských parků a s 13 miliony návštěvníků ročně také jeden z pěti nejnavštěvovanějších. Park, který je často připodobňován newyorskému Central Parku, nabízí pro návštěvníky nepřeberné množství vyžití.

Golden Gate Park se nenachází v bezprostřední blízkosti ikonického mostu, ale zhruba pět mil daleko od Golden Gate Bridge. Západní část parku je otevřena do oceánu, na severu a jihu je pak park ohraničen ulicemi Fulton Street, resp. Lincoln Way. K dopravě do Golden Gate Park je možno využít městského autobusu (linky 7 a 44 zastavují v těsné blízkosti parku), případně i metro linky N, jež má zastávku pouze několik bloků od parku.

Golden Gate Park má rozlohu 412 hektarů (tedy zhruba jako sto pražských Václavských náměstí vedle sebe) a je tak přibližně o 20% větší než Central park v New Yorku. Má obdélníkový tvar, na délku je dlouhý 4,8 km, na šířku pak 0,8 km. Historie parku je velmi dlouhá – s jeho plány se započalo již v šedesátých letech 19. století. Původně nehostinná krajina plná písečných dun byla osázena 60 tisíci stromy, které pomohly stabilizovat podloží. První velkou akcí, která se v parku konala, byl Midwinter World’s Fair v roce 1894 – slavnost, během níž si cestu do parku našlo více než dva miliony návštěvníků a pro níž byla postavena řada budov, z nich některé v Golden Gate parku stojí dodnes. V průběhu své historie byl park svědkem mnoha událostí i protestů; ráda jej využívala ke svým shromážděním generace hippies v bouřlivých šedesátých a sedmdesátých letech.

Dnes je park každodenním útočištěm pro tisíce místních obyvatel ale i návštěvníky a turisty. Je ideálním místem pro procházky, sport, či pouze odpočinek. Z mnoha atrakcí, které zde lze navštívit, můžeme jmenovat botanickou zahradu, jež byla otevřena pro veřejnost již ve dvacátých letech 20. století. Podobný zážitek nabízí i Japonské čajové zahrady, kde si lze v příjemném prostředí vychutnat i šálek výborného čaje. V parku se nachází další lokality pro milovníky flory – tulipánová zahrada, růžová zahrada či zahrada Shakespearových květin, kde se pěstuje více než 200 druhů různých kytek.

V Golden Gate Parku se lze věnovat i vzdělání – nachází se v něm několik muzeí. California Academy of Sciences je vědecké muzeum s akváriem, planetáriem, dešťovým pralesem a dalšími expozicemi. Milovníci umění pak jistě nepohrdnou návštěvnou DeYoung muzea. V parku se každoročně koná řada kulturních událostí, zejména koncertů. Velmi populární je Outside Lands – třídenní hudební festival, který se koná pravidelně v srpnu.

Golden Gate Park je ideálním místem pro provozování (ale i sledování) sportovních aktivit; lepší místo pro ranní jogging lze v San Franciscu těžko najít. Nachází se zde však i tenisové kurty, golfové hřiště, hřiště na házenou, koňské pólo či Kezar stadium, stadion pro americký fotbal.

Ze zajímavých budov se v parku nachází například Beach Chalet – historická dvoupatrová budova, v níž je provozována restaurace, a taktéž její sesterská restaurace Park Chalet. Za shlédnutí stojí i holandský větrný mlýn, jenž se nachází v blízkosti tulipánové zahrady.

V případě, že máte na prohlídku San Francisca pouze den, potom zřejmě zvolíte turisticky zajímavější místa jako Golden Gate Bridge, Chinatown či Fisherman’s Wharf. Pokud však máte na prohlídku města více dní, potom Golden Gate Park je místem, které byste rozhodně neměli minout.

Golden Gate Park

Může Vás také zajímat:

Exploratorium

Pláže v San Franciscu