Home > Co vidět? > Alcatraz

Alcatraz

Návštěva ostrova Alcatraz je pro každého turistu mířícího do San Francisca téměř povinností. Bývalé vězení pro největší americké zločince tak dnes každoročně přivítá přes jeden milion návštěvníků.

Ostrov Alcatraz se nachází uprostřed sanfranciské zátoky a je světoznámý zejména díky federální věznici, která byla na ostrově v provozu od roku 1934 do roku 1963, kdy ji tehdejší ministr spravedlnost Robert Kennedy nechal uzavřít kvůli vysokým provozním nákladům a špatnému stavu budov. Svůj trest si v Alcatrazu vykonávala řada nechvalně známých zločinců v čele s Al Caponem.

Historie Alcatrazu je však výrazně bohatší – z původně vojenské pevnosti, postavené v roce 1859, se v roce 1907 stala vojenská věznice, jakkoliv jako vojenské vězení byla využívána již od dob americké občanské války. V roce 1933 pak Alcatraz přešel z vojenských rukou do civilní správy a o rok později zde bylo otevřeno civilní vězení. Po jeho uzavření v roce 1963 došlo o šest let později k „okupaci“ Alcatrazu potomky původních indiánů, kteří bojovali za práva indiánů a žádali o přeměnu Alcatrazu na vzdělávací a kulturní centrum indiánského obyvatelstva. "Okupace" skončila v roce 1971 a v roce 1986 byl Alcatraz prohlášen za národní historickou památku.

Prohlédnout si Alcatraz a pozůstatky tohoto legendami opředeného vězení není dnes nijak složité. Každý den jsou na ostrov vypravovány výletní lodě – plavba trvá zhruba patnáct minut a zajišťuje ji jediný oficiální, autorizovaný dopravce – Alcatraz Cruises. V ceně, která činí pro dospělého člověka 33 USD (pro děti do 11 let 20,50 USD, děti do čtyř let věku mají vstup zdarma), je i audio prohlídka věznice. Na ostrově může návštěvník zůstat libovolně dlouho a vrátit se libovolným trajektem zpět na pevninu; absolvování kompletní prohlídky i s plavbou tam a zpět vyjde minimálně na 2,5 hodiny. Speciálním zážitkem může být noční prohlídka, která je dražší (40 USD pro dospělého), ale nabízí odlišný zážitek a méně turistů a zároveň i nevšední pohled na noční San Francisco. Počet míst je omezen a zároveň je noční prohlídka k dispozici pouze od čtvrtka do pondělí.

Alcatraz Cruises jsou jediným oficiálním přepravcem na ostrov, ovšem plavby nabízí i několik dalších přepravců, kteří však nemají povolení na ostrově přistát a mohou tak nabídnou plavbu pouze okolo ostrova. Trajekty Alcatraz Cruises vyrážejí od přístavního mola Pier 33, které se nachází ve čtvrti Fisherman’s Wharf, kam se dá bez problémů dostat veřejnou dopravou. V letní sezóně opouští první ranní loď Pier 33 v 8:45, poslední denní trajekt pak v 15:50 hod. Noční plavby jsou zpravidla dvě a lodě opouští molo v 17:55, resp. v 18:30 hod.

Vstupenky je možno zakoupit na stránkách Alcatraz Cruises dopředu a je to velmi doporučováno, neboť jsou často i několik týdnů dopředu vyprodány. Rezervované vstupenky je možno vyzvednout v pokladnách u Pier 33 či v pohodlí domova vytisknout.

Alcatraz

Může Vás také zajímat:

Golden Gate

Chinatown

Coit Tower